close
تبلیغات در اینترنت
متفرقه

ما را دنبال کنید

جستجوگر

هشدار هواشناسی


  اطلاعیه 96/09/27

ورود به انجمن

عضویت

  عضويت سريع

  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

تبلیغات

آمارگیر

 • :: آمار مطالب
 • کل مطالب : 381
 • کل نظرات : 2251
 • :: آمار کاربران
 • افراد آنلاين : 2
 • تعداد اعضا : 287
 • :: اطلاعات شما
 • آي پي : 54.81.0.22
 • مرورگر :
 • سيستم عامل :

هواشناسی گیلان ، مازندران و گلستان درسترین و بهترین پیش بینها در این سایت

http://www.rozblog.com/admin/attachment/caspianweather/9_38632_0.gif

تبلیغات

تبلیغات

سازمان هواشناسی درباره تاثیرات ال نینو در جنوب شرق کشور اطلاع رسانی کند

رییس مرکز اقلیم شناسی کشور گفت: میانگین دمای هوا در جهان تا سال 2100 بین 1.5 تا 6 درجه افزایش خواهد یافت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اردبیل، همایش «بررسی پدیده ال نینو و اثرات احتمالی آن بر استان» امروز با همکاری اداره کل هواشناسی و شرکت آب منطقه ای اردبیل به منظور آگاه سازی مردم در خصوص پدیده ال نینو و تغییرات اقلیمی برگزار شد.

مجید حبیبی خندان، رئیس مرکز اقلیم شناسیر در این همایش با اشاره به اینکه در 25 سال گذشته افزایش دمای هوا در جهان تغییرات دمای اقیانوس‌ها را به همراه داشته است، خاطرنشان کرد: هم اکنون بیشتر دستگاه‌های مربوطه اجرای پروژه‌های خود را بر اساس مطالعات و تجربیات سال های گذشته انجام می دهند. دستگاه‌های مرتبط از جمله امور آب، فرودگاه‌ها، حوزه‌های کشاورزی باید اجرای پروژه‌های خود باید بر اساس آینده نگری و پیش بینی‌های محققان اقلیم شناسی انجام دهند.

وی اضافه کرد: بسیاری از دولت‌ها در دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که باید در معیشت و نوع رفتار خود با طبیعت تغییراتی انجام دهند و برنامه‌های مختلفی در حوزه‌های سیاسی، فرهنگی و زیربنایی در کشورهای خود اجرا کرده اند.

حببی خندان در خصوص ظهور پدیده ال نینو در جهان بر اثر تغییرات جوی و افزایش دما گفت: این پدیده باعث افزایش دمای هوا در اقیانوس‌ها شده و همچنین موجب عوض شدن گردش بادها و بارندگی از مسیر طبیعی شده و پدیده هایی چون سیل و خشکسالی از عواقب بروز پدیده ال نینو است که در مناطق آمریکای جنوبی مشاهده می شود.

وی افزود: این پدیده احتمالا در قسمت هایی از جنوب شرقی ایران اختلال ایجاد کند که در این خصوص نیز باید اطلاع رسانی های هواشناسی به مردم انجام شود.

رئیس مرکز اقلیم شناسی کشورخاطرنشان کرد: با کاهش میانگین دمای هوا تغییراتی نیز در نحوه کشت محصولات کشاورزی روی داده و کشت گیاهانی مقاوم و متناسب با شرایط نامساعد جوی گسترش می یابد.

وی با بیان اینکه کاهش بارش‌های پاییزی تحولاتی در دراز مدت در شیوه معیشت کشاورزی به وجود خواهد آورد، گفت: که باید قبل از وقوع چنین تغییراتی در جهت جلوگیری از افزایش دما در کشور برنامه ریزی کنیم.

 

 النینوی مودوکی (El Niño Modoki) یک پدیده جوی- اقیانوسی در بخش حاره ای اقیانوس آرام می باشد در حالی که النینوی کلاسیک (El Niño) با ناهنجاری قوی گرم دمایی در شرق اقیانوس آرام حاره ای همراه است. النینوی مودوکی که برای اولین بار توسط پروفسور یاماگاتا (Prof. Yamagata) استفاده شد، در حقیقت دومین مد غالب نوسانات بین سالانه در منطقه اقیانوس آرام است که 12 درصد از تغییرپذیری های دمای سطح آب این منطقه را تبیین می کند؛ در حالیکه النینوی کلاسیک 45 درصد از تغییرپذیری های این منطقه را تبیین می کند و از این حیث دارای اهمیت بیشتری نسبت به النینوی مودوکی می باشد.

ناهنجاري دماي سطح اب دريا طي النينو كلاسيك

ناهنجاري دماي سطح اب دريا طي النينو مودوکی

 

ال نينو مودوكي الگوي آب و هوايي موسوم به «نوسان حلقه ي شمال اقيانوس آرام» (North Pacific Gyre Oscillation = NPGO) را هدايت مي كند.

امانوئل دي لورنزو، دانشيار دانشكده علوم زمين شناسي و جو شناسي در انستيتو فن آوري جورجيا ابراز كرد: «ما دريافتيم كه ال نينو مودوكي مسئول تغييرات در نوسان NPGO مي باشد. به همين دلیل، النینو  مودوكي حائز اهميت است، چرا كهNPGO تاثيرات مهمي بر ماهي ها و توزيع مواد غذايي دريايي در اقيانوس آرام، بخصوص سواحل غربي ايالات متحده دارد ».

NPGO، كه براي اولين بار از سوي دي لورنزو و همكارانش در مقاله اي در مجله Geophysical Research Letters به اين نام خوانده شد، براي اولين بار تغييرات درازمدت در جريان هاي هواي اقيانوس ارام را توجيه مي كند كه حال دانشمندان ان را به تعداد رو به افزايش تغييرات چشمگير در اكوسيستم هاي دريايي سواحل ربط مي دهند.

دي لورنزو افزود: «اكوسيستم هاي اقيانوس آرام ممكن است براي NPGO در آينده مهم تر باشد. داده هاي ما نشان مي دهند كه NPGO به طور قطع با ال نينو مودوكي ربط دارد و بنابراين زماني كه النينو مودوكي در بخش مركزي گرمسيري آقيانوس ارام بيشتر مي شود، NPGO نيز تشديد مي شود».

 

طرح شماتیک رابطه الگوی النینو مودوکی با گردش اتمسفری آرام شمالی و چرخه حلقه شمال اقیانوس آرام NPGO

دما

در طي النينو كلاسيك، بر روي حوزه درياي سياه و حومه كشور تركيه ايجاد هسته سرمايش ناهنجار را داريم. بنابر اين ناهنجاري دماي اين بخش با ناهنجاري دماي سطح آب دريا در پهنه حاره شرق اقيانوس آرام رابطه معكوس دارد.

همانطور كه نتايج بررسي ها نشان داده ست، النينو كلاسيك اغب با افزايش ناهنجاري مثبت دماي هوا بر روي كشور مصادف مي باشد.

در طي النينو مودوكي، هسته سرما بر روي پهنه غرب روسيه، شمال و شرق درياي خزر و منطقه آرال متمركز مي باشد. ضمن آنكه سرمايش در غرب خاورميانه تقويت نيز مي گردد. نقطه مقابل آن در نيمه شرقي كشور دماي هوا با ناهنجاري هاي مثبت در دوران النينو مودوكي همراه مي باشد.

بر روي منطقه اروپا اغلب النينو مودوكي برابر ست با دماي هواي بالاتر از هنجار بلند مدت.

در ايالات متحده 2 قطب دمايي با ناهنجاري مثبت دما در ايالت هاي غربي و ناهنجاري منفي در ايالات شرقي اين كشور طي النينو مودوكي از فراواني بيشتري برخوردار مي باشد.

شماي ناهنجاري دماي هوا در طي النينو كلاسيك

شماي ناهنجاري دماي هوا در طي النينو مودوکی

بارش

در طي النينو كلاسيك بر روي پهنه شرق و مركز اقيانوس آرام حاره افزايش بارش هاي همرفتي به دليل تقويت ناحيه همگرايي مشاهده مي شود. در مقابل در حوزه غرب اقيانوس آرام و قاره دريايي (Maritime Continent) كاهش بارش ها به سبب تقويت همرفت حاره اي مورد انتظار مي باشد. بر طبق اين الگو، بر روي ناحيه ميانه اطلس شمالي، استقرار مسير جريان سيكلون هاي ناحيه معتدله به سمت جنوب اروپا و حوزه درياي مديترانه را داريم كه با افزايش ميزان سيكلون زائي اين پهنه آبي همراه مي باشد. از اين رو در غالب رويداد هاي النينو كلاسيك ميزان بارش ها در خاورميانه و ايران افزايش مي يابد. 

در ايالات متحده در ايالت غربي كاليفرنيا بارش ها نيز افزايش و در برخي نواحي شمال شرقي اين كشور ريزش ها با افت نسبي مواجه خواهد شد.

در طي النينو مودوكي، بارش هاي ناحيه حاره اقيانوس آرام بر روي پهنه مركزي اقيانوس و حومه خط روز گردان (Date line) متمركز بوده و در 2 حوزه غرب و شرق حاره آن بارش ها نسبت به نرمال با كاهش مواجه هستند.

در ميانه اقيانوس اطلس از شدت فرانرمال بارشي كاسته شده و مسير سيكلون هاي اطلس به سمت عرض هاي شمالي تر و منطقه معتدله اروپا متمايل مي گردد. از اين رو در برخي نواحي پهنه آبي مديترانه كاهش بارش روي داده و از ميزان سيكلون زائي دريا كاسته مي گردد. مهمترين ناحيه حوزه مديترانه، منتهي اليه شرقي دريا و منطقه قبرس مي باشد كه در حدود بيش از 60 % بارش سالانه كشور از سيكلون هاي مسير اين منطقه به كشور وارد مي شوند و به صورت امتزاجي با ناحيه همگرايي درياي سرخ اعظم بارش هاي كشور را تشكيل مي دهد. بدين دليل امكان رخداد كاهش بارش به صورت ناحيه اي در مناطقي از كشور در رويدادهاي النينو مودوكي وجود خواهد داشت.

در رخدادهاي مودوكي ، بارش هاي ايالت غربي كاليفرنيا كاهش و بخش هاي از شمال شرق آمريكا با افزايش نسبي ريزش ها مواجه خواهند شد.

شماي ناهنجاري بارش در طي النينو كلاسيك

شماي ناهنجاري بارش در طي النينو مودوکی

فیلم منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که هواپیما هنگام نزدیک شدن به باند فرودگاه درهوای ابری، برای لحظاتی با یک صاعقه قوی برخورد کرد، اما بدون هیچ حادثه ای سالم به زمین نشست.

کارشناسان می گویند که این صاعقه می توانست هواپیما را به دو نیم کند، اما شانس با مسافران آن همراه بود و بدون هیچ آسیبی در باند فرودگاه سیدنی فرود آمد.

این صاعقه درهمین حال دو نفر را که روی زمین در محوطه فرودگاه در حرکت بودند مجروح کرد.

" دانیال شو " فیلمبردار این صحنه که فیلمبردار شبکه تلویزونی در استرالیاست، می گوید با مشاهده هوای طوفانی و صحنه فرود هواپیما در فرودگاه تصور نمی کردم که هواپیما سالم به زمین بنشیند.

افشین عزیزی ظهار کرد: در پی بارش شدید باران در استان گیلان، برخی از نقاط شهری و روستایی دچار آبگرفتگی شده اند که این آبگرفتگی ها در مناطق شهری لنگرود، املش، فومن، آستارا و برخی از محله های شهر رشت شدت بیشتری داشته است.

وی افزود: هرچند تمهیدات لازم برای جلوگیری از وقوع سیل، آبگرفتگی و طغیان رودخانه ها از قبل اندیشیده شده و آمادگی نسبی در این باره وجود داشت ولی، شدت بارش ها به حدی بود که برخی از مناطق استان دچار آبگرفتگی شده اند و در همین راستا اقدامات اضطراری از قبیل پمپاژ آب و کمک رسانی به مناطق آب گرفته در حال انجام است.

مدیرکل ستاد مدیریت بحران گیلان با اعلام این مطلب که میزان خسارات مالی به مناطق آب گرفته در حال بررسی است، گفت: خوشبختانه خسارت جانی ناشی از آبگرفتگی در سطح استان گزارش نشده و خسارات مالی نیز در دست بررسی کامل است.

عزیزی درباره آبگرفتگی برخی محله های رشت نیز توضیح داد: بارش باران در رشت نیز باعث بالا آمدن سطح رودخانه ها شده و مناطق پست کنار رودخانه ها از جمله محله رشتیان دچار آبگرفتگی شده اند که امداد رسانی به این مناطق نیز در حال انجام است.

احد وظیفه مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی درگفت‌وگویی درباره حادثه مسجدالحرام اظهار کرد: سازمان هواشناسی  امکان و دسترسی پیش‌بینی وضعیت‌ هوای عربستان در روز گذشته را داشت، اما این موضوع به هیچ عنوان وظیفه ما نبود.
وی افزود: اگر سازمانی درخواست وضعیت هوای عربستان را از هواشناسی کشور می‌کرد، براساس آن وضعیت هواشناسی در اختیار آن ارگان قرار می‌گرفت، این در حالی است که هیچ ارگانی از ما چنین درخواستی را نداشته است.
سازمان وضعیت هوا در پاسخ به این سوال که آیا سازمان هوشناسی عربستان این وضعیت جوی را پیش‌بینی کرده بود، گفت: سازمان هواشناسی عربستان با توجه به اینکه در ایام حج تمتع قرار داریم باید با دقت وضعیت هوا را شناسایی و به زائران اعلام می‌کرد و توانایی این کار را داشت اما ما دسترسی به شبکه‌های آنها  نداریم که متوجه شویم این وضعیت را شناسایی کرده‌اند یا خیر؟
وظیفه در خاتمه  تصریح کرد: به احتمال زیاد سازمان هواشناسی عربستان رگبار و رعد و برق را پیش‌بینی کرده بود اما با توجه وضعیت جوی، طوفان غافلگیرکننده بوده است.
شایان ذکر است بر اساس گفته‌های مسئولان سازمان حج و زیارت و برخی حجاج مسلمان، متاسفانه در حادثه روز گذشته سازمان هواشناسی کشور عربستان سعودی هیچ‌گونه هشداری را صادر نکرده بود و همین موجب عدم آمادگی حجاج و تیم مدیریت بحران مکه بوده است.

تابستان امسال در ایران به‌لحاظ وقوع پدیده‌های اقلیمی فصل منحصربه‌فردی بود. در این فصل هم توفان‌ها و بارش‌های سیل‌آسای عجیب در برخی استان‌ها رخ داد و هم یکی از گرم‌ترین روزهای تاریخ زمین در بندر ماهشهر به ثبت رسید.

دکتر حسن لشکری، دانشیار دانشکده علوم زمین و استاد اقلیم‌شناسی دانشگاه شهیدبهشتی، در همین رابطه در گفت‌وگویی با «شرق» می‌گوید: «اینها نشانه‌های تغییر اقلیم است و در آینده باز هم باید منتظر پدیده‌های عجیبی مانند این رویدادها باشیم».

آن‌گونه که این استاد دانشگاه می‌افزاید: «در یک سال گذشته کلا پدیده‌هایی که رخ داد، چه در زمستان و چه در تابستان، پدیده‌های عجیبی بودند، به‌عنوان مثال تابستان امسال در قسمت‌هایی از کشور که اصلا تصور نمی‌شد بارندگی داشته باشند، بارندگی رخ داد. اینکه در این فصل از سال در نقاطی مانند استان‌های کردستان، همدان، تهران و...، بارندگی آن هم در حد وقوع سیل رخ بدهد، اینها نشانه‌های تغییر اقلیم هستند که در حال رخ‌دادن است».در آخرین رویدادهای از همین دست، تهران شب ها و روزهای دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه را همراه با توفان و گاهی بارش پراکنده باران پشت سر گذاشت. براساس گزارش‌های سازمان هواشناسی دوشنبه، ورود سامانه بارشی به کشور به‌همراه جریانات پرفشار شمالی، دمای استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز ازجمله تهران را تحت‌تأثیر قرار داد. بررسی دمای اندازه‌گیری‌شده در تهران در دوشنبه‌شب حاکی از کاهش قابل‌توجه دما (٨ درجه سانتی‌گراد) در مدت یک ساعت بود که این کاهش دما وزش باد شدید، وقوع گرد و خاک و کاهش دید افقی را به‌دنبال داشت.

از طرفی دیگر براساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوا، به‌دلیل خشکی هوا و نبود پوشش گیاهی مناسب در غرب استان تهران، وزش باد شدید غربی منجر به انتقال حجم عظیمی از ریزگردها به سمت پایتخت شد و همین موضوع شرایط بسیار ناسالمی را از نظر شاخص کیفیت هوا به وجود آورد.

پیش از این و در ٢٩ تیرماه هم، سیلی در استان‌های تهران و البرز رخ داد که براساس آمار و ارقام رسمی اعلام‌شده دست‌کم ١٦ نفر را به کام مرگ کشاند. این سیل به قدری سهمگین بود که به چندین روستا و ده‌ها خانه آسیب زد و حدود ۵۰ خودرو را نیز با خود برد. در همان روز در استان کردستان و شهرهای سقز، بانه، دیواندره و زرینه باران بسیار شدیدی بارید که منجر به وقوع سیل و ایجاد خسارت‌هایی در این مناطق شد. در شهر سقز در مدت بارندگی، ٣٠ میلی‌متر بارش باران به ثبت رسید که ثبت چنین عددی برای تیر ماه در این منطقه از کشور، کاملا بی‌سابقه است. علاوه‌بر این به‌گفته مسئولان هواشناسی کردستان در ایستگاه روستای کسنزان سقز در مدت کوتاهی ،٦٤ میلی‌متر بارندگی ثبت شد.

مورد عجیب دیگر این سال، خبری بود که برای بار اول به‌نقل از روزنامه واشنگتن پست منتشر شد، خبری به این شرح: «شهر بندری ماهشهر در استان خوزستان ایران هشتم مرداد ماه یکی از گرم‌ترین روزهای تاریخ زمین را تجربه کرد. دمای هوا در این شهر به ١٥٤ درجه فارنهایت برابر با ٦٧,٥ درجه سلسیوس رسید که در تاریخ سیاره زمین کم‌سابقه بوده است. این افزایش دما رطوبت هوا را، به دلیل هم‌جواری این شهر با خلیج فارس و در پی وزش باد از دریا به ساحل، به‌شدت افزایش داد که رطوبت نیز در این شهر به یکی از بالاترین سطوح خود در زمین رسید».

در رابطه با وقوع غیرمنتظره این پدیده‌ها در این فصل از سال، با دکتر حسن لشکری دانشیار دانشکده علوم زمین و استاد اقلیم‌شناسی دانشگاه شهیدبهشتی، که در زمینه اقلیم‌شناسی و تغییرات آب و هوایی مقالات، کتاب‌ها و پژوهش‌های زیادی انجام داده است، گفت‌وگو کرده‌ایم، او در این رابطه به روزنامه «شرق» گفت: «اینکه در تابستان و فصل گرم در بخشی از کشور مثل نوار شمالی، از آذربایجان‌ها و خطه شمال تا شمال خراسان، گاهی بارندگی رخ بدهد، چیز عجیبی نیست و پیش از این هم چنین پدیده‌ای رخ داده است، همچنین بارش باران‌های تابستانه در بخش‌هایی از جنوب شرقی کشور مثل سیستان‌‌بلوچستان و بخش‌هایی از کرمان هم گاهی ثبت شده و چنین چیزی از لحاظ اقلیمی پذیرفته شده و سابقه داشته است. اما اینکه در بخش‌هایی مثل تهران، کردستان، همدان و... بارندگی در تابستان آن هم در حد وقوع سیل رخ بدهد، اینها عجیب هستند، همین موارد نشان‌دهنده تغییرات اقلیمی است».

لشکری همچنین افزود: «در تغییر اقلیم ممکن است مناطق خشک، مرطوب یا مناطق مرطوب، خشک شوند؛ اما در پاسخ به این سؤال که چرا این پدیده‌ها اتفاق می‌افتد، باید گفت به خاطر اینکه پدیده‌ای داریم به اسم گردش عمومی جو، همین پدیده روی زمین باعث شده است در بعضی جاها کمربندهای خشک زمین شکل بگیرند، مثل شمال آفریقا و شبه‌جزیره عربستان و حتی روی برخی اقیانوس‌ها، بعضی جاها نیز به نقاط بسیار مرطوب تبدیل شوند، ولی وقتی اقلیم به دلایلی مانند افزایش گازهای گلخانه‌ای یا دیگر دستکاری‌های طبیعت دستخوش تغییر می‌شود و به سمت گرم‌شدن می‌رود، مثلا گازهای گلخانه‌ای به‌صورت مشخص باعث می‌شود بیلان طبیعی انرژی سیاره زمین به هم بخورد، در توضیح این نکته باید گفت به‌طور طبیعی خورشید روزانه مقداری انرژی به زمین می‌فرستد که به همان اندازه هم باید زمین انرژی پس بدهد، تا این بیلان به‌طور طبیعی صفر شود، اما گازهای گلخانه‌ای مقداری از انرژی گرمایی خورشید را جذب می‌کنند و اجازه نمی‌دهند پس داده شود و برگردد؛ همین هم باعث می‌شود سیاره زمین گرم شود و وقتی سیاره زمین گرم می‌شود، گردش طبیعی جو نیز به هم می‌خورد و باعث وقوع پدیده‌های عجیبی می‌شود که چند نمونه‌اش را ما تابستان امسال تجربه کردیم. درواقع این توفان‌ها نتیجه به‌هم‌خوردن گردش عمومی جو است».

دکتر لشکری در پاسخ به این سؤال که آیا باید در آینده باز هم منتظر وقوع چنین پدیده‌هایی باشیم، می‌گوید: «بله، باز هم باید منتظر پدیده‌های غیرمترقبه اقلیمی از این دست باشیم و می‌توان پیش‌بینی کرد در سال‌های آینده تواتر رخ‌دادنشان بیشتر هم می‌شود».

براساس نتایج تحقیقی که چهارشنبه در بن منتشر شد ،‌اهداف کاهش گازهای گلخانه ای که تاکنون در سطح جهانی اعلام شده است به گرم شدن آب و هوا « بسیار بیشتر از دو درجه» (محدوده ای که سازمان ملل تعیین شده است )‌منجر خواهد شد.
نهاد « کلایمت اکشن ترکر»(سی ای تی ) Climate Action Tracker ، نهادی شامل چهار مرکز تحقیقاتی ، در این گزارش که در حاشیه گفتگوهای جدید برای کنفرانس پاریس درباره آب و هوا منتشر شده است، اعلام کرد:« جهان همچنان در مسیر افزایش دو و نه دهم درجه تا سه و یک دهم درجه دما تا سال 2100 قرار دارد.»
این مرکز خاطر نشان کرد :« تعهدات کاهش گازهای گلخانه ای که دولت ها به سازمان ملل متحد تسلیم کرده اند ،‌به انتشار جهانی بسیار بالاتر از سطوح ضروری برای مهار کردن گرم شدن دو درجه ای در مقایسه با دوره پیش از صنعتی شدن منجر می شود.»
هدف از کنفرانس مربوط به آب و هوا که قرار است دسامبر در پاریس برگزار شود ، رسیدن به توافقی جهانی برای محدود کردن افزایش دمای جهانی به دو درجه است .
به گفته دانشمندان ، گرم شدن دمای هوا فراتر از این محدوده پیامدهای بازگشت ناپذیری دارد.
در اول سپتامبر 56 کشور مسبب حدود 65 درصد انتشارجهانی گازهای گلخانه ای که موجب گرم شدن هوا می شود اهداف خود را برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای به سازمان ملل متحد تسلیم کردند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از بن ، براساس این تحقیق،‌برای محدود کردن افزایش دما به دو درجه « دولت ها باید به طور ملموسی اهداف خود را تقویت کنند: آنها باید به طور جمعی انتشارهای جهانی را از 12 به 15 گیگاتن معادل دی اکسید کربن اضافی تا سال 2025 و 17 تا 21 گیگاتن معادل دی اکسید کربن اضافی تا سال 2030 کاهش دهند.
انتشار گازهای گلخانه ای اکنون حدود 50 گیگاتن معادل دی اکسید کربن در سال است .
بیل هیرBill Hare ، عضو یکی از مراکز تحقیقات سازمان کلایمت اکشن ترکر در بیانیه این سازمان اعلام کرد :« در صورتی که بلند پروازی افق 2030 در سطح کنونی آن حفظ شود،‌مهار کردن پدیده گرم شدن هوا به زیر دو درجه ممکن است نشدنی و محدود کردن آن به یک و نیم درجه «غیرقابل دسترس» باشد.
http://rozup.ir/view/645892/5121175601.png

افزایش دمای زمین طی ۱۰۰ تا ۲۰۰ سال آینده موجب می شود سطح آب اقیانوس‌ ها حدود یک متر بالا بیاید.

  بر اساس آخرین تحقیقاتی که دو سال پیش صورت گرفت، افزایش دمای کره زمین باعث خواهد در پایان قرن کنونی میلادی، سطح آب دریاها بین سی تا نود سانتی‌ متر بالا بیاید؛ اما یافته های جدید بر اساس تصاویر ماهواره ای، نشان می دهد بالا آمدن آب دریاها، بیش از این مقدار خواهد بود.

به گفته دانشمندان، یخچال‌ های گروئنلند طی دهه گذشته 303 میلیارد تن از وزن خود را از دست داده اند و یخ های قطب جنوب نیز به طور میانگین 118 میلیارد تن از وزن خود را در سال از دست می‌دهند.

 

بازگشت به تاریخ: عملیات محرمانه کنترل آب و هوا در جنگ ویتنام

http://digiato.com/wp-content/uploads/2015/03/quxpjbwtdsre2gdfaxwl.jpg

دکتر براون در فیلم Back to Future: Part II (سال ۱۹۸۹) می گوید: «چه قدر بد است که اداره پست به اندازه هواشناسی به دردبخور نیست.» مقایسه عجیبی است اما نه وقتی که پی ببرید چگونه هواشناسی می تواند دنیا را تغییر دهد. در فیلم، دولت می توانست آب و هوا را دستکاری کند. اما آیا آن زمان آینده را اینقدر پیشرفته می دیدند؟

آینده ای که ما در آن زندگی می کنیم بسیار پیشرفته تر از آن است که ۲۵ سال پیش تصور می شد. کنترل آب و هوا از امور علمی-تخیلی به نظر می آید اما تعجب نکنید؛ کاری است که در دنیای واقعی با آن تاریخ را رقم زنده اند.در حقیقت، این کار واقعاً انجام شده و سال ها قبل تر از ۱۹۸۹، ارتش آمریکا، طی پروژه ای محرمانه در طول جنگ ویتنام دست به این اقدام زد.

از مارس ۱۹۶۷ تا جولای ۱۹۷۲، ارتش آمریکا سالانه بیش از ۳ میلیون دلار خرج عملیات محرمانه در جنوب شرقی آسیا می کرد. هدف این عملیات، افزایش فصل بارندگی های موسمی و به راه انداختن سیل و طوفان در Ho Chi Minh Trail که سیستم حمل و نقل دشمن برای منابع و تجهیزات به شمار می رفت، بود. آمریکایی ها می خواستند باعث رانش زمین، طغیان رودخانه ها و به طور کلی، مزاحم حرکت سربازان ویتنام شمالی شوند. این عملیات، بزرگترین دستکاری در آب و هوا برای اهداف نظامی به شمار می رفت و هنوز هم مشخص نیست که چطور اینقدر خوب به اجرا در آمد.

نام های زیادی روی این عملیات گذاشته شد؛ عملیات Popeye، Motorpool و Intermediary-Compatriot همگی از نام های این پروژه هستند. بنا به گزارش ها، تغییر نام، آن هم به دفعات به دلایل امنیتی و عدم توانایی افراد در یادگیری نام ها صورت گرفته است.

اسمش را هر چه می خواهید بگذارید، در هر صورت هدف این کار بسیار جاه طلبانه بود. قدرتی که تصور می شد دست انسان از آن کوتاه است، حالا سلاحی شده بود بود برای بشر و علیه بشر؛ انسان حالا در کار خدا دست برده بود. و یانکی ها پی برده بودند که مانع حرکت نیروهای دشمن شدن، از بمب و موشک و کشتن در آن مقطع مؤثرتر است. شعار غیررسمی نیروهایی عملیات یاد شده این بود: «گل آلود کن، جنگ راه نینداز»

پروژه با باردار کردن ابرها با نقره یدید (با فرمول شیمیایی AgI) بر فراز کشورهایی مانند لائوس و ویتنام عملیاتی شد. این کار حدود ۲,۰۰۰ بار در طول برنامه ۵ ساله عملیات، صورت گرفت.

باردار کردن ابرها در اواخر دهه ۶۰ میلادی کاری فراتر از تصور به شمار می رفت. بعد از جنگ جهانی دوم، آزمایش های گسترده ای توسط ارتش آمریکا و شرکت جنرال الکتریک روی آن انجام شده بود و آرپا (ARPA) نیز با کامپیوترهای بسیار پیشرفته دهه ۶۰ روی کاربردهای نظامی آب و هوا مطالعه می کرد. عملیات پاپ آی (Popeye) به عنوان اولین نمونه موفق که از فناوری کنترل و آب و هوا استفاده کرده، شناخته می شود. بعدها ARPA توانست به روش های پیشرفته ای در کنترل آب و هوا دست پیدا کند که به هارپ (HAARP) معروف شد (جست و جو کنید ARPA Weather Control).

quxpjbwtdsre2gdfaxwl

واحدهای باردار کننده ابرها با هواپیماهای WC-130A Hercules

 

جیمز راجر فلمینگ (James Rodger Fleming)، نویسنده کتاب سیطره بر آسمان: تاریخ تحولات کنترل اقلیم و آب و هوا، از نظر فنی شرح می دهد که مشخص نیست چطور عملیات موفقیت آمیز بوده است. فلمینگ امکان وقوع این عملیات را کم می داند و در مقایسه با مورخان محافظه کار، شفاف تر صحبت کرده است. اما یک مسأله است که همه بر سر آن توافق دارند، مبهم بودن چگونگی انجام این عملیات، تکرار آن را برای ارتش ها در آینده با دشواری همراه کرده است:

اگرچه بعضی مدعی شدند که عملیات پاپ آی عامل افزایش ۱ تا ۷ اینچی بارش سالانه در Ho Chi Minh Trail بوده، هیچ اطلاعات علمی مبنی بر تأیید این مدعا جمع آوری نشده است. ژنرال وستمورلند معتقد است که در طول انجام پروژه، مقدار باران «افزایش چشمگیری نداشته است». ضمناً حتی اگر باردار کردن ابرها در ویتنام یک یا دو پیروزی تاکتیکی برای ما به همراه آورده باشد (که نیاورد)، پنهان کاری های شدید در رابطه با عملیات، انکارهای پس از آن و پاسخ ندادن ارتش به کنگره، منجر به شکست استراتژی دستکاری آب و هوا شدند.

به محض لو رفتن نام عملیات پاپ آی، طبیعتاً کلیت عملیات مورد نگرانی عموم قرار گرفت. امروز بعضی افراد ماجرای شکست عملیات را «واترگیت جنگ افزار آب و هوایی» نامیدند. این نام گذاری چندان هم بی مناسبت نیست چرا که شکست این استراتژی در دولت نیکسون رخ داد و وقتی او در ماجرای واترگیت استعفا داد، این نام را روی استراتژی شکست خورده کنترل آب و هوا نیز گذاشتند. وقتی عملیات در ۱۹۷۱ لو رفت، مقامات دولت نیکسون در ابتدا آن را تکذیب کردند. جک اندرسون، ستون آرای واشنگتن پست در مارس ۱۹۷۱ ماجرا را برای اولین بار لو داده بود.

تکذیبات مقامات دولت نیکسون بسیار قاطعانه و بدون ابهام بودند. مشاور دفاع نیکسون، ملوین لِرد (Melvin Laird) وقتی شهادت داد که «ما هیچ گاه چنین فعالیتی را در شمال ویتنام انجام ندادیم»، داشت در روز روشن دروغ می گفت.

در جولای ۱۹۷۲، نیویورک تایمز داستان خودش از عملیات را با جزئیات بیشتری منتشر کرد و فضای عمومی را به هم ریخت. برخی از اسناد جنگ ویتنام (معروف به Pentagon Papers)، در نیویورک تایمز چاپ شدند. در مقاله نیویورک تایمز نوشته شده بود: «دروغ گفتند، نه تنها به ملت، بلکه به کنگره هم دروغ گفتند.» رسانه ها در این دوران سعی داشتند تصویر واضح تری از آنچه که ارتش آمریکا انجام داده به مردم ارائه دهند. تنها چند روز بعد از لو دادن عملیات توسط نیویورک تایمز، عملیات پاپ آی متوقف شد.

تحت فشار مردمی که از ارتش آمریکا ناراضی بودند، هر دو ملجس کنگره برای تصویب قانون منع استفاده نظامی از کنترل آب و هوا شتافتند. از سال ۱۹۷۴ تنظیم عهدنامه ای به این منظور در سازمان ملل در دستور کار قرار گرفت اما وقتی در سال ۱۹۷۸ امضا شد و به تصویب رسید، تقریباً بی فایده بود. این پیمان، کشورها را از دستکاری محیط زیست برای استفاده در جنگ منع می کرد اما شکاف های بسیاری در آن دیده می شد.

اگرچه امروز دنیا فهمیده که استفاده کردن از کنترل آب و هوا برای مقاصد نظامی سلاح بسیار خطرناکی است و آن را منع کرده، اما موسسات آمریکایی هنوز هم بسیار فکر آن را در سر می پرورانند. ماه قبل یک محقق اقلیم شناسی گزارش داد که سازمان CIA از او خواسته که درباره چگونگی تأثیرگذاری یک کشور خارجی بر آب و هوای آمریکا تحقیق کند.

شاید بشود گفت نمی توان به قول آن ها اعتماد کرد. جنگ های متعددی در دنیا جریان دارند و چه بسا جنگ های بزرگ تری پیش رو باشند. بنابراین احتمالاً هنوز زمانش نرسیده که آخرین استفاده نظامی از آب و هوا را در تاریخ جست و جو کنیم.

 

برجی به طول بیش از 324 متر برای نظارت و اندازه‌گیری آب و هوا در بزرگترین جنگل جهان نصب شده است.

 

خبرگزاری فارس: برج هواشناسی بزرگترین جنگل جهان+تصاویر
 •  

 برج هواشناسی که در بزرگ‌ترین جنگل جهان (آمازون) نصب شده است، به طول 324 متر از برج ایفل که 301 متر است، بلندتر است؛ این برج برای اهداف علمی خاص ساخته شده است.

«پائولو آرتاکسو» یکی از دست‌اندرکاران این پروژه گفت: این اولین رصدخانه‌ای است که قادر به تجزیه و تحلیل سلامت اکوسیستم‌های استوایی مهم در جنگل آمازون است؛ در واقع به دلیل اینکه این منطقه بسیار حساس است و قطعاً تغییرات زیادی در دهه‌های آینده به دلیل گرم شدن کره زمین خواهد بود، این سیستم برای نظارت و تعادل تابش خورشیدی در اکوسیستم آمازون ضروری است.

محققان به دلیل گرمای سوزان در منطقه حضور ندارند و تمام اطلاعات آب و هوایی به طور مستقیم توسط یک سیستم ماهواره‌ای اینترنت برای آنها ارسال می‌شود؛ این پروژه نتیجه همکاری بین موسسه «ماکس پلانک» آلمان و دانشگاه مانائوس در برزیل است و هزینه آن نیز توسط این دو کشور تقسیم می‌شود.

ساخت این برج در وسط جنگل آسان نبود و برای ساخت آن فولاد از جنوب برزیل توسط کشتی و کامیون وارد شده و کابل برق برای جلوگیری از مشکلاتی که امکان دارد توسط حیوانات به وجود بیاید در ارتفاعی بالای درختان قرار داده شده است.

رسیدن به بالای برج یک ساعت طول می‌کشد و تنها از طریق نردبان امکان پذیر است.

سال ۲۰۱۴ توانست رکورد گرمای ۱۴۰ سال اخیر را به نام خود ثبت کند و تاریخی شود.

به گزارش هواشناسی کاسپین زمین در سال جاری رکورد داغ ترین روزهای خود را شکست تا سال ۲۰۱۴ میلادی در تاریخ گرم ترین روزهای جهان ثبت شود. کشورهای متعددی در دنیا با بحران کم آبی، خشکسالی، آتش سوزی و … دست به گریبان بوده اند که در یک دهه گذشته بی سابقه بوده است. سال ۲۰۱۴ میلادی توانست رکورد گرمای ۱۴۰ سال اخیر را به نام خود ثبت کند و تاریخی شود.

 

تحقیقات نشان می دهد برفی که در نواحی مرکزی آمریکا می بارد سفید نیست. درحقیقت ثابت شده آلایندگی بیش از حد در این نواحی موجب شده تا در حین بارش ها، برفی تیره یا سیاه از آسمان ببارد.

به گزارش جی پلاس، برخلاف آنچه که بسیاری از مردم آمریکا آرزو می کنند برفی که در بخش های وسیعی از مرکز این کشور می بارد به آن سفیدی که باید باشد نیست. محققان انباشت بی سابقه ذرات آلاینده در آسمان این مناطق را عامل اصلی شکل گیری این وضعیت می دانند.

مطالعات محققان گویای آن است که بارش برف سیاه به دلیل وجود مقادیر قابل توجه ذرات کربن در ذرات برف است. سوزانده شدن سوخت های فسیلی نظیر ذغال سنگ، دیزل و همچنین چوب روند تیره شدن توده های برف درحال بارش در نواحی مرکزی آمریکا را تسریع می کند.

بر اساس این تحقیقات که توسط محققان دانشگاه واشنگتن صورت گرفته، مشخص شده است که برف عاری از ذرات کربنی و به اصطلاح تمیز تا ۹۰ درصد از نور خورشید را منعکس می کند اما برف آلوده به کربن مانند آنچه که در آمریکا می بارد بخش کمتری از پرتوهای خورشیدی را منعکس کرده و در عوض با جذب گرمای بیشتر از خورشید، سریعتر گرم و ذوب می شود. در این حالت کمتر از ۷۰ درصد از نور خورشید منعکس می شود و بدین ترتیب زمین در این نواحی نسبت به اسیر مناطق سریعتر گرم می شود.

محققان برای بررسی این موضوع به نمونه برداری از ۶۷ نقطه برفی در آمریکای شمالی اقدام کرده تا دریابند چرا برفی که در این مناطق می بارد با برفی که در قطب شمال یا شمال چین می بارد متفاوت است. آنها با ذوب کردن برف های کربنی یا همان برف سیاه در آزمایشگاه به بررسی دقیق این موضوع می پردازند.

نتایج این مطالعات نشان می دهد برفی که در کانادا به عنوان شمالی ترین بخش آمریکای شمالی می بارد سفیدتر از برف آمریکاست. با این حال برفی که در نواحی مرکزی آمریکای شمالی می بارد همچنان از برف شمال چین سفیدتر است.

محققان همچنین دریافته اند برفی که در داکوتای شمالی می بارد یعنی جایی که استخراج نفت در مقیاس قابل توجهی صورت می گیرد در زمره کثیف ترین و تیره ترین برف های جهان قرار دارد.

مردم مهدیشهر اعتقاداتی دارند که خاستگاه آن عشایر سنگسری است آنان در زمینه آب و هواشناسی و پیش بینی هایی دارند که بسیار جالب توجه بود.

وقتی بحث هواشناسی می شود همه ما یاد نقشه های هواشناسی پیچیده ماهواره ای می افتیم که بسیار دقیق بوده و در دست متخصصان امر قرار دارند. اما این سوال مطرح می شود که قبلا که این نقشه های ماهواره ای پیچیده وجود نداشته چه کسانی وضعیت هوا را پیش بینی می کردند.

در گذشته های دور افراد سالخورده و صاحب تجربه دارای اطلاعات جامع و کاملی بودند که از روی حرکات ابرها، بادها، خورشید، ماه و حتی حرکات حشرات و دام ها، وضعیت هوا و تغییرات جوی را تشخیص می دادند و یا حداقل پیش بینی می کردند.

دانش های بومی مردم مهدیشهر که خاستگاه عشایر سنگسری است در زمینه آب و هواشناسی و پیش بینی هایی که داشتند بسیار جالب توجه بود. در اینجا ابتدا اعتقادات مردم عشایر سنگسری را در خصوص تقسیم بندی های فصل سرما می پردازیم و سپس ادبیات عامیانه مردم این دیار در خصوص میزان اندازه سنجی برف را بیان می کنیم.

در اعتقادات و باورهای قدیم زمستان به دو بخش بزرگ چله بزرگ و چله کوچک تقسیم می شود که چله بزرگ از « اول دیماه تا دهم بهمن ماه » و چله کوچک از« دهم بهمن تا پایان بهمن ماه »است.

 • در زبان سنگسری چله بزرگ را «مس چله» و چله کوچک را « کس چله» می گویند.

قوس: یک ماه پیش از چله بزرگ، «قوس» نام دارد. مردم مهدیشهر اعتقاد دارند در این زمان باید بسیار برف و باران ببارد تا درختان و دشت و صحرا از آب سیراب شوند چرا که اگر در این موقع سال یعنی زمان قوس آب کافی و در اصطلاح سنگسری «قوسی نم» به درختان و دشت و صحرا برسد بهاری پر بار و پر محصول خواهند داشت.

چار چار: تداخل بین چله بزرگ و چله کوچک چار چار نام دارد یعنی 4 روز آخر چله بزرگ و 4 روز اول چله کوچک که جمعا 8 روز می شود سرمای سختی می کند و اوج سرمای زمستان در این زمان اتفاق می افتد. عشایر سنگسری بر این باور بودند چله بزرگ و کوچک دو برادرهستند که با هم زور آزمایی و قدرت نمایی می کنند تا سرمای بیشتری از خود نشان دهند در این بین چله کوچک زورش بیشتر است و سرمای سخت تری را به نمایش می گذارد.

همچنین برادر کوچک تر یعنی چله کوچک به برادر بزرگتر یعنی چله بزرگ که سرمای زیادی نکرده کنایه می زند و می گوید: اگر جای تو بودم چنان سرما می کردم که حتی پیرزن در پای کرسی و بزغاله ای که در شکم مادرش هست را از شدت سرما می کشتم اما حیف که به سمت گرما می روم و به بهار متصل می شوم.

اجوک و بجوک: اجوک و بجوک در اواخر زمستان است که هوا که دارد رو به گرمی می رود به ناگاه سرد می شود. مردم مهدیشهر و عشایر سنگسری اعتقاد داشتند: پیرزنی نزد یکی از پیغمبران می رود و از آبستن نشدن شترهایش در زمان سرما گلایه می کند ( شترها در زمان سرما آبستن می شوند)، پیغمبر هم دعا می کند تا هوا سرد شود و بنابراین هوا 5 روز سرد می شود و شترهای پیر زن نیز آبستن می شوند. مردم مهدیشهر این زمان را «پیر شکینی چله» هم می گویند

اما بخش جالبی از فرهنگ سنگسری ها مربوط به اندازه سنجی آنها به میزان برفی که می باریده است که در ادامه توجه شما را به این معیاری که سنگسری ها داشتند جلب می کنیم.

آرد د پاشته: این اصطلاح زمانی به کار می رود که کمترین مقدار برفی باریده باشد یعنی مقدارش همانند آردی که با تکان دادن جوال به زمین می پاشند است.

زمین اسپی وا کرد: این اصطلاح زمانی به کار می رود که برف کمی باریده در حدی که فقط قشر نازکی از برف بر روی زمین قرار می گیرد و زمین را سفید می کند. 

ک پ لق : این اصطلاح زمانی به کار می رود که به اندازه 3 تا 4 سانتی متر برف باریده است. «ک پ لق»  به معنی یک رد پاست.  یعنی میزان برف تنها به اندازه رد پا انداختن بر روی برف است.

 فیفه دم: این اصطلاح زمانی به کار می رود که به اندازه 8 الی 10 سانتی متر برف باریده است یعنی به اندازه ای که وقتی برف ها پارو می شود در پارو به صورت پر جمع شود که به آن «فیفه دم» یعنی "سر پارو" می گویند.

زمانی که بارش برف به اندازه «فیفه دم» می رسید لازم بود پشت بام منازل را پارو کنند که در اصطلاح سنگسری می گفتند «بون لوی شو» یعنی به اندازه ای برف باریده که باید به پشت بام رفته و برف ها را پارو کرد.

ک زونه: «ک زونه» یعنی تا زانو. این اصطلاح زمانی به کار می رود که به اندازه نیم متر برف باریده است که تقریبا تا زانوی فرد می رسد.

تا کمر: اگر یک متر برف می بارید، تقریبا تا کمر فرد می رسید و می گفتند تا کمر برف باریده است.

تا قد: اگر بیش تر از یک متر و نیم برف می بارید می کفتند تا قد برف آمده.

به گزارش مرآت، در گذشته بارش برف زیاد بود و به طبع آن نیز برف زیادی در منطقه سردسیر مهدیشهر می باریده و در طول سال 3 الی 4 نوبت برف های یک متری می باریده است. طبق گفته قدیمی ها در گذشته های دور بارش برف در طول پاییز و زمستان در این منطقه به حدی بود که تقریبا 40 بار برای پارو کردن برف ها اقدام می کردند.

 

بارش شديد برف در ايالت "نيويورک" آمريکا مانع از حرکت خودروها و بروز آشفتگی در خيابان‌ها شده است. همچنین هزاران تن از مردم آمريکا از داشتن برق محروم شده‌اند و دست‌کم هشت تن بر اثر برف و کولاک جان خود را از دست داده‌اند، اين افراد تلاش می‌کردند خيابان‌ها را پارو کنند يا ماشين خودرا هل دهند.


 

برنامه هاي مرتبط با هواشناسي يکي از محبوب ترين و جذاب ترين برنامه ها هستند. امروز نرم افزار اندرويدي Arcus: Hyper Local Weather PRO را معرفي مي کنيم که با وجود آن مي توانيد کليه داده هاي مرتبط با آب و هوارا در روزهاي جاري و آينده به دست آوريد.

ازجمله ويژگي هاي آن مي توان به طراحي ساده و کاربرپسند و در عين حال سرعت بالا در به روز رساني اطلاعات ، داشتن چندين ويجت صفحه نمايش براي دسترسي سريع به اطلاعات و ارسال نوتيفيکيشن هشدار در صورت پيش رو بودن وضعيت بحراني آب و هوا اشاره کرد.

 

 

 

با رنگین کمان آشنا هستید که به خاطر تابش نور خورشید در قطرات آب معلق در هوا ایجاد می شود و تنها می توان آن را در روشنایی روز دید اما شاید اولین بار باشد که نام رنگین کمان ماه را می شنوید.

 

علم هواشناسی زیبا و جذاب است چرا که همیشه باید آخرین پیش بینی ها را از آب و هوا داشته باشند و نیاز به مهارت های مختلفی است. هر آنچه ما از آب و هوا می دانیم باعث شگفتی ما می شود اما این تنها بخش کوچکی از وضعیت های جوی و اقلیمی در کره زمین است. برخی مواقع حالت های خاصی رخ می دهد که نادر هستند و دیدن آن ها واقعا خوش شانسی می خواهد. در ادامه با وضعیت های مختلف آب و هوایی آشنا خواهیم شد که کمتر از آن ها حرفی به میان آمده است.

 

رنگین کمان ماه

 

www.cafepadide.ir

 

با رنگین کمان آشنا هستید که به خاطر تابش نور خورشید در قطرات آب معلق در هوا ایجاد می شود و تنها می توان آن را در روشنایی روز دید اما شاید اولین بار باشد که نام رنگین کمان ماه را می شنوید. این رنگین کمان بسیار نادر بوده و تنها شب هایی که ماه کامل و نزدیک زمین است می توان آن را دید. یکی از بهترین نقاط برای مشاهده رنگین کمان ماه آبشار کامبرلند در ایالت کنتاکی است.

 

کمربند ونوس

 

www.cafepadide.ir

 

یکی از شرایط آب و هوایی خاص که بیشتر در روزهای غبارآلود دیده می شود، کمربند ونوس است. این حالت آب و هوایی باعث می شود که آسمان به رنگ های بنفش و صورتی تبدیل شود. این حالت بیشتر عصرها که خورشید نور کمتری دارد دیده می شود.

 

ماه رنگی
www.cafepadide.ir

 

با توجه به شرایط جوی و حالت های مختلف اتمسفر ماه ممکن است به رنگ های مختلفی تبدیل شود. این گونه موارد تنها از نقاط خاصی قابل مشاهده هستند. ماه می تواند به رنگ های آبی، نارنجی یا قرمز تبدیل شود. اشاره به این نکته نیز لازم است که برخی مواقع گرد و غبار یا دود رنگ ماه را عوض می کنند که از حالت های عادی به حساب می آیند.

 

ابرهای ماماتوس

 

شاید تا به حال ابرهای مختلفی را دیده باشید اما تنها زمانی می توانید یک ابر ماماتوس را مشاهده کنید که شهر شما با طوفان زیر و رو شده باشد. این ابرها گاهی اوقات با رعد و برق شدید همراه هستند و از جمله شرایط ترسناک آب و هوایی به شمار می آیند. هنوز دلیل اصل به وجود آمدن این ابرها برای کارشناسان هواشناسی مشخص نشده است.

 

اشعه سبز

 

www.cafepadide.ir

 

یکی از نادرترین پدیده های آب و هوایی “اشعه سبز” نام دارد. این حالت تنها ممکن است در زمان غروب کامل یا اولین لحظات طلوع خورشید به وجود آید. با تابیده شدن نور خورشید به اتمسفر و شکسته شدن آن شما می توانید یک نور سبز را دقیقا بالای خورشید مشاهده کنید، این نور سبز تنها برای چند دقیقه یا حتی چند ثانیه دیده می شود.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران

تاریخ نابودی بالقوه زمین ۱۶ مارس سال ۲۸۸۰ و زمانی خواهد بود که یک سیارک سرگردان در فضا احتمالا به سیاره خاکی برخورد کند.

 به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محققان با مطالعه این صخره دریافته‌اند بدنه آن به حدی سریع می‌چرخد که باید از هم متلاشی شود اما در مسیر خود به سوی زمین سالم باقی مانده است.

 گفته می‌شود مولفه‌های این جرم کیهانی توسط نیروهای منسجم‌کننده وان‌دروالس به یکدیگر گره‌ خورده‌اند و گرچه کشف این موضوع در نوع خود موفقیتی بزرگ به شمار می‌آید، دانشمندان هنوز نمی‌دانند چگونه حرکت سیارک را متوقف کنند.

 تحقیقات پیشین نشان داده‌اند سیارک‌ها مجموعه‌ای از مولفه‌های سست هستند که توسط اصطکاک و گرانش به هم گره‌ خورده‌اند. با این حال بر اساس بررسی‌های تیم دانشگاه تنسی، سیارک ۱۹۵۰ DA به اندازه‌ای سریع می‌چرخد که این نیروها را نادیده می‌گیرد.

 قطر این صخره آسمانی یک کیلومتر اعلام شده و هر دو ساعت و شش دقیقه یک بار حول محور خود می‌چرخد.

 با محاسبه دما و تراکم آن، تیم تحقیقاتی نیروهای واندروالس را که از تجزیه‌شدن سیارک جلوگیری می‌کنند، شناسایی کرده‌اند. این سیارک با سرعت ۱۵ کیلومتر در ثانیه به سمت زمین در حرکت است و شاید به اندازه‌ای به سیاره خاکی نزدیک شود که با سرعت ۶۱ هزار و ۱۶۰ کیلومتر در ساعت در اقیانوس اطلس سقوط کند.

گفته می‌شود ۱۹۵۰ DA احتمالا با نیروی حدود ۴۴ هزار و ۸۰۰ مگاتن تی‌ان‌تی به زمین برخورد می‌کند. گرچه احتمال چنین برخوردی فقط ۰٫۳ درصد اعلام شده، این امر ۵۰ درصد خطر بیشتری را نسبت به امکان برخورد دیگر سیارک‌ها به زمین ایجاد می‌کند. سیارک مزبور در ۲۳ فوریه سال ۱۹۵۰ کشف و به مدت ۱۷ روز مشاهده شد؛ سپس برای نیم قرن از دیدگان پنهان ماند.

جزئیات این دستاورد علمی در مجله Nature منتشر شد و دارای مضامینی بالقوه برای حفاظت از زمین در مقابل برخورد سیارک‌های عظیم است.

وربینهای مداربسته بیمارستانی در نبراسکای آمریکا تصویری از ورود ناگهانی سیل را به داخل این بیمارستان ضبط کرد. روز جمعه گذشته پس از بارش شدید و سیل‌آسای در شهر "کرنی" در نبراسکای آمریکا، حجم زیادی از آب سیل وارد رستوران بیمارستان گودساماریتان در این شهر شد که البته به هیچ کدام از کارمندان یا بیماران آسیب نرسید اما خسارات زیادی به بیمارستان وارد شد.

اخیرا تصاویر دوربین مدار بسته از این حادثه منتشر شده است.

 

 

 

 

 

تبلیغات

شبکه های اجتماعی

http://rozup.ir/view/810299/9230559772.gif

http://s6.uplod.ir/i/00778/43e800wl6r7x.png

http://s6.uplod.ir/i/00709/29rl02y97jvi.png

پیش بینی

http://www.jetplan.com/weather/data/maps/mesatir00.gif
نقشه پوشش ابر و رعد(صورتی) در خاورمیانه
http://8pic.ir/images/abq0y3fo32rpnmdakci9.png
نقشه تراکم ابرها در دریای خزر

http://rozup.ir/view/217897/2081983335.png

وضعیت  فعلی قرار گیری جبهه های هوا

http://rozup.ir/view/554996/4232322568.png

پیش بینی فصلی

http://www.irimo.ir/far/parameters/weather/themes/saman/images/far/bulletin/khabarpishfasli.jpg

خبرنامه پیش بینی فصلی- شهریور1396

تبلیغات

آرشیو

درباره ما

هواشناسی کاسپین
به نام خدا در این مکان به بررسی اخرین وضعیت آب هوایی رشت و شهرهای سواحل کاسپین ودیگر رخدادهای هواشناختی میپردازیم.امید بر آن است با مشارکت شما عزیزان و استفاده از دیدگاهای زیبایتان پیش بینی هایمان را دیقیق تر کنیم.

ارتباط با مدیر

ارتباط با مدير

نظرسنجی

بنطر شما پاییز 96 و زمستان 96 چگونه خواهد شد؟

1-پیش بینی کدوم سایت در مورد بارش برف دقیق تر است؟؟
2-بهترین سایت هواشناسی شمال کشور از دید شما از لحاظ عملکرد در یکی دو سال اخیر کدام است؟؟
3-تا چه اندازه از عملکرد هواشناسی کاسپین از بدو تاسیس تا اکنون رضایت دارید؟