close
تبلیغات در اینترنت
مقالات هواشناسی

ما را دنبال کنید

جستجوگر

هشدار هواشناسی


  اطلاعیه 96/09/27

ورود به انجمن

عضویت

  عضويت سريع

  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

تبلیغات

آمارگیر

 • :: آمار مطالب
 • کل مطالب : 381
 • کل نظرات : 2251
 • :: آمار کاربران
 • افراد آنلاين : 1
 • تعداد اعضا : 287
 • :: اطلاعات شما
 • آي پي : 54.81.0.22
 • مرورگر :
 • سيستم عامل :

هواشناسی گیلان ، مازندران و گلستان درسترین و بهترین پیش بینها در این سایت

http://www.rozblog.com/admin/attachment/caspianweather/9_38632_0.gif

تبلیغات

تبلیغات

پرهیزکار با بیان اینکه آمدن ال‌نینو به ایران امکان ندارد، گفت: این پدیده از محل خود که اقیانوس آرام است خارج نشده و تنها در این منطقه جا به جا می‌شود بنابراین آمدن انسو یا ال‌نینو به ایران یک حرف غیر علمی است.

دکتر داود پرهیزکار در مراسم افتتاحیه شانزدهمین کنفرانس ملی «دینامیک شاره‌ها» که امروز (سه‌شنبه 26 آبان) در سالن آمفی تئاتر دکتر علیمحمدی دانشکده علوم دانشگاه رازی برگزار شد، اظهارکرد: جوی که در ارتباط با ال‌نینو و بحث های غیرکارشناسی در سطح رسانه های کشور از سوی مقامات رسمی و بعضا غیر رسمی کشور ایجاد شد، باعث به وجود آمدن جو وحشت و نگرانی در جامعه شد.

 http://uupload.ir/files/bu4e_2015-11-17_174830.png

وی ادامه داد: در پی بروز این جو وحشت و نگرانی در سطح جامعه، بنده به عنوان رییس سازمان هواشناسی کشور و مدیران کل هواشناسی در سراسر استان اقدام به مصاحبه هایی در راستای روشن شدن این موضوع کردیم، ولی متاسفانه هنوز هم شاهدیم که جو به وجود آمده از مصاحبه های غیرکارشناسی اولیه در این خصوص در سطح جامعه باقی است.

رییس سازمان هواشناسی کشور گفت: امروز شاهد آنیم که چنین جوی در کشور به وجود آمده که امسال زمستانی سخت و کشنده همراه با بارشهای ویرانگر را خواهیم داشت، درحالیکه اصلا اینگونه نیست.

پرهیزکار تاکید کرد: «ال‌نینو» پدیده جدیدی نیست که کسی آن را کشف کرده باشد، بلکه هواشناسی همواره با این اصطلاح علمی سر و کار دارد.

وی خاطرنشان کرد: پدیده النینو یک پدیده اقیانوسی است که در منطقه استوایی اقیانوس آرام شکل می‌گیرد و همواره با یک پدیده جوی سیاره مقیاس به نام‌ نوسان جنوبی همراه است، به همین علت نام کامل این پدیده جوی- اقیانوسی را "انسو" گذاشته‌اند.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: انسو می‌تواند در سه فاز گرم (النینو)، سرد (لانینا) و خنثی قرار می‌گیرد.

پرهیزکار تصریح کرد: نشانگر اینکه انسو در چه فازی قرار دارد، شاخصی است به نام شاخص «نینوی اقیانوسی» که به تغییرات دمای سطح آب نسبت به نرمال آن در منطقه‌ای از اقیانوس آرام حاره‌ای می‌پردازد.

وی تاکید کرد: اگر تغییرات دمای سطح آب در این منطقه در محدوده 0.5± درجه سلسیوس باشد، انسو در فاز خنثی بوده و در صورتی که بالاتر از «0.5+» باشد در فاز گرم (النینو) و اگر کمتر از منفی «0.5-» باشد در فاز سرد (لانینا) قرار خواهد داشت. با توجه به میزان ناهنجاری دما، النینو و لانینا را به دسته‌های ضعیف، متوسط و قوی تقسیم‌بندی می‌کنند.

رییس سازمان هواشناسی کشور گفت: انسو تعیین کننده ناهنجاری ها نیست.

وی در ادامه با بیان اینکه آمدن ال‌نینو به ایران امکان ندارد، گفت: این پدیده از محل خود که اقیانوس آرام است خارج نشده و تنها در این منطقه جا به جا می‌شود بنابراین آمدن انسو یا ال‌نینو به ایران یک حرف غیر علمی است.

شانزدهمین کنفرانس ملی دینامیک شاره ها از امروز 26 آبان ماه تا روز پنجشنبه 28 آبان ماه در دانشکده فنی دانشگاه رازی کرمانشاه در حال برگزاری است .

https://telegram.me/caspianweather:

 

 النینوی مودوکی (El Niño Modoki) یک پدیده جوی- اقیانوسی در بخش حاره ای اقیانوس آرام می باشد در حالی که النینوی کلاسیک (El Niño) با ناهنجاری قوی گرم دمایی در شرق اقیانوس آرام حاره ای همراه است. النینوی مودوکی که برای اولین بار توسط پروفسور یاماگاتا (Prof. Yamagata) استفاده شد، در حقیقت دومین مد غالب نوسانات بین سالانه در منطقه اقیانوس آرام است که 12 درصد از تغییرپذیری های دمای سطح آب این منطقه را تبیین می کند؛ در حالیکه النینوی کلاسیک 45 درصد از تغییرپذیری های این منطقه را تبیین می کند و از این حیث دارای اهمیت بیشتری نسبت به النینوی مودوکی می باشد.

ناهنجاري دماي سطح اب دريا طي النينو كلاسيك

ناهنجاري دماي سطح اب دريا طي النينو مودوکی

 

ال نينو مودوكي الگوي آب و هوايي موسوم به «نوسان حلقه ي شمال اقيانوس آرام» (North Pacific Gyre Oscillation = NPGO) را هدايت مي كند.

امانوئل دي لورنزو، دانشيار دانشكده علوم زمين شناسي و جو شناسي در انستيتو فن آوري جورجيا ابراز كرد: «ما دريافتيم كه ال نينو مودوكي مسئول تغييرات در نوسان NPGO مي باشد. به همين دلیل، النینو  مودوكي حائز اهميت است، چرا كهNPGO تاثيرات مهمي بر ماهي ها و توزيع مواد غذايي دريايي در اقيانوس آرام، بخصوص سواحل غربي ايالات متحده دارد ».

NPGO، كه براي اولين بار از سوي دي لورنزو و همكارانش در مقاله اي در مجله Geophysical Research Letters به اين نام خوانده شد، براي اولين بار تغييرات درازمدت در جريان هاي هواي اقيانوس ارام را توجيه مي كند كه حال دانشمندان ان را به تعداد رو به افزايش تغييرات چشمگير در اكوسيستم هاي دريايي سواحل ربط مي دهند.

دي لورنزو افزود: «اكوسيستم هاي اقيانوس آرام ممكن است براي NPGO در آينده مهم تر باشد. داده هاي ما نشان مي دهند كه NPGO به طور قطع با ال نينو مودوكي ربط دارد و بنابراين زماني كه النينو مودوكي در بخش مركزي گرمسيري آقيانوس ارام بيشتر مي شود، NPGO نيز تشديد مي شود».

 

طرح شماتیک رابطه الگوی النینو مودوکی با گردش اتمسفری آرام شمالی و چرخه حلقه شمال اقیانوس آرام NPGO

دما

در طي النينو كلاسيك، بر روي حوزه درياي سياه و حومه كشور تركيه ايجاد هسته سرمايش ناهنجار را داريم. بنابر اين ناهنجاري دماي اين بخش با ناهنجاري دماي سطح آب دريا در پهنه حاره شرق اقيانوس آرام رابطه معكوس دارد.

همانطور كه نتايج بررسي ها نشان داده ست، النينو كلاسيك اغب با افزايش ناهنجاري مثبت دماي هوا بر روي كشور مصادف مي باشد.

در طي النينو مودوكي، هسته سرما بر روي پهنه غرب روسيه، شمال و شرق درياي خزر و منطقه آرال متمركز مي باشد. ضمن آنكه سرمايش در غرب خاورميانه تقويت نيز مي گردد. نقطه مقابل آن در نيمه شرقي كشور دماي هوا با ناهنجاري هاي مثبت در دوران النينو مودوكي همراه مي باشد.

بر روي منطقه اروپا اغلب النينو مودوكي برابر ست با دماي هواي بالاتر از هنجار بلند مدت.

در ايالات متحده 2 قطب دمايي با ناهنجاري مثبت دما در ايالت هاي غربي و ناهنجاري منفي در ايالات شرقي اين كشور طي النينو مودوكي از فراواني بيشتري برخوردار مي باشد.

شماي ناهنجاري دماي هوا در طي النينو كلاسيك

شماي ناهنجاري دماي هوا در طي النينو مودوکی

بارش

در طي النينو كلاسيك بر روي پهنه شرق و مركز اقيانوس آرام حاره افزايش بارش هاي همرفتي به دليل تقويت ناحيه همگرايي مشاهده مي شود. در مقابل در حوزه غرب اقيانوس آرام و قاره دريايي (Maritime Continent) كاهش بارش ها به سبب تقويت همرفت حاره اي مورد انتظار مي باشد. بر طبق اين الگو، بر روي ناحيه ميانه اطلس شمالي، استقرار مسير جريان سيكلون هاي ناحيه معتدله به سمت جنوب اروپا و حوزه درياي مديترانه را داريم كه با افزايش ميزان سيكلون زائي اين پهنه آبي همراه مي باشد. از اين رو در غالب رويداد هاي النينو كلاسيك ميزان بارش ها در خاورميانه و ايران افزايش مي يابد. 

در ايالات متحده در ايالت غربي كاليفرنيا بارش ها نيز افزايش و در برخي نواحي شمال شرقي اين كشور ريزش ها با افت نسبي مواجه خواهد شد.

در طي النينو مودوكي، بارش هاي ناحيه حاره اقيانوس آرام بر روي پهنه مركزي اقيانوس و حومه خط روز گردان (Date line) متمركز بوده و در 2 حوزه غرب و شرق حاره آن بارش ها نسبت به نرمال با كاهش مواجه هستند.

در ميانه اقيانوس اطلس از شدت فرانرمال بارشي كاسته شده و مسير سيكلون هاي اطلس به سمت عرض هاي شمالي تر و منطقه معتدله اروپا متمايل مي گردد. از اين رو در برخي نواحي پهنه آبي مديترانه كاهش بارش روي داده و از ميزان سيكلون زائي دريا كاسته مي گردد. مهمترين ناحيه حوزه مديترانه، منتهي اليه شرقي دريا و منطقه قبرس مي باشد كه در حدود بيش از 60 % بارش سالانه كشور از سيكلون هاي مسير اين منطقه به كشور وارد مي شوند و به صورت امتزاجي با ناحيه همگرايي درياي سرخ اعظم بارش هاي كشور را تشكيل مي دهد. بدين دليل امكان رخداد كاهش بارش به صورت ناحيه اي در مناطقي از كشور در رويدادهاي النينو مودوكي وجود خواهد داشت.

در رخدادهاي مودوكي ، بارش هاي ايالت غربي كاليفرنيا كاهش و بخش هاي از شمال شرق آمريكا با افزايش نسبي ريزش ها مواجه خواهند شد.

شماي ناهنجاري بارش در طي النينو كلاسيك

شماي ناهنجاري بارش در طي النينو مودوکی

فشار هوا که یک متغیر جوی است، در قالب میانگین، بیشینه و کمینه فشار تراز دریا و تراز ایستگاه بررسی می­شود. فشار تراز دریا، اغلب اولین گامی است که در مطالعات همدید رویدادهای هواشناسی تحلیل می­شود. در این پژوهش الگوهای همدید فشار تراز دریا در نیمۀ سرد سال در بخشی از نیمکرۀ شمالی (مختصات جغرافیایی صفر تا 80 درجه طول شرقی و صفر تا 60 درجه عرض شمالی) بررسی شد. برای این امر از داده­های شش ساعتۀ فشار تراز دریا، در فصل­های پاییز و زمستان، طی 63 سال (سال­های2010-1948) استفاده شده است. این داده­ها به‎صورت شبکه­بندی منظمی با ابعاد 5/2 در 5/2 درجه جغرافیایی بودند. بنابراین دو پایگاه داده جداگانه برای فصل پاییز و زمستان ایجاد شد. روی داده­های مربوط به هر فصل تحلیل خوشه­ای با فواصل اقلیدوسی به‎روش ادغام وارد انجام گرفت. نتایج نشان داد که در هر فصل، هفت پهنۀ اصلی ­فشار تراز دریا وجود دارد. پهنه­های اصلی فشار در فصل پاییز شامل: کم­فشار دریای سرخ، کم­فشار عمان، پُرفشار قزاقستان، پُرفشار اروپا، پُرفشار غرب روسیه(شمال دریای خزر)، کم­فشار اسکاندیناوی و پُرفشار سیبری و همچنین فصل زمستان نیز شامل: کم­فشار دریای سرخ، پُرفشار شمال آفریقا، پُرفشار شمال­غرب ایران، پُرفشار اروپا، پُرفشار قزاقستان، پُرفشار غرب روسیه(شمال دریای خزر) و کم­فشار اسکاندیناوی بودند.

بنا به گزارش "اداره ملی اقیانوس شناسی و هواشناسی آمریکا" (ان او ای ای)، ال نینو در حال شکل گیری در قوی ترین حالت خود از سال 1950 میلادی یعنی زمان پیدایش آن تاکنون است. این پدیده طبیعی هر 2 تا 7 سال یک بار رخ می دهد و تا 6 الی 18 ماه ادامه دارد.

"مایک هالپرت"، معاون مرکز پیش بینی آب و هوا آمریکا می گوید: ال نینو قوی تر از همیشه در راه است و تاثیرات عظیمی بر شرایط دمایی زمستان امسال در سراسر جهان خواهد داشت. نمودارهای دمایی حاکی از آن است که در فصل سرما شاهد جریان های برفی خواهیم بود. با این حال، فرکانس، تعداد و شدت این سوانح طبیعی را نمی توان در زمانبندی فصلی تعیین کرد.

پدیده ال نینو نوسانات متضاد آب و هوایی را در سراسر جهان بروز خواهد داد و ایران و کشورهای همسایه در منطقه خاورمیانه از این قاعده مستثنی نیستند.

بنابر این گزارش، گرد و غبار نامنظم، بارندگی و تغییرات دمایی شدید از جمله تاثیرات پدیده ال نینو بر آب و هوای جهان خواهد بود. این پدیده زمانی رخ می دهد که درجه حرارت اقیانوس آرام در شرق و مرکز بسیار گرمتر از حد معمول باشد که اغلب تغییرات آب و هوایی در سراسر جهان را از جمله وزش باد، تغییرات الگوهای بارندگی ، تغییر فشار سطح دریا و درجه حرارت را نتیجه می دهد.

طبق آخرین گزارش سازمان جهانی پیش بینی آب و هوا " وابسته به سازمان ملل متحد، اختلاف دو درجه ای در دمای سطح دریا در آب های اقیانوس هند و اقیانوس آرام نسبت به میزان متوسط، حوادث غیر قابل پیش بینی آب و هوایی را در سراسر خاورمیانه ایجاد خواهد کرد. پدیده گرم شدن سطح دریا ال نینو را جزء چهار قوی ترین حوادث طبیعی از سال 1950 قرار خواهد داد؛ زمانی که سیل و خشکسالی ناهنجاری هایی را در روند منظم آب و هوایی ایجاد کرد.

"عمر بادور"، دانشمند سازمان WMO گفت: در حالی که پیش بینی دقیق ناپداری ها و ناهنجاری های آب و هوایی پیش از فرا رسیدن فصل سرما بسیار دشوار است، آب و هوای غیر معمول زمستان پیش رو در کشورهای خاورمیانه تعجب آور نخواهد بود.

در ابتدای دهه 80 قرن گذشته میلادی، ال نینو کشورهای منطقه شرقی آسیا را با خشکسالی شدیدی مواجه کرد اما شواهد جدید نشان می دهد این پدیده ممکن است علاوه بر تغییرات در شرایط آب و هوایی، با افزایش بارندگی در 15 سال آینده همراه شود.

سازمان پیش بینی آب و هوایی کشور عمان با همکاری پلیس و نیروهای امدادی وضعیت فوق العاده اعلام کرده است و این کشور خود را برای بارندگی شدید چهار ماه آینده آماده می کنند. انتظار می رود که پدیده ال نینو تاثیر عمده ای بر میزان بارندگی کشورهای منطقه خاورمیانه داشته باشد.

اکثر الگوهای آب و هوایی بین المللی نشان می دهد که قدرت پدیده ال نینو سال 2016-2015 میلادی به احتمال زیاد تا پایان سال میلادی جاری رفته رفته تقویت خواهد شد.

این رویداد طبیعی قوی با احتمال افزایش بارندگی ها در نواحی شرقی آفریقا نیز مرتبط شده است. ال نینو سال 1998-1997 بیماری همه گیر و ویرانگر مالاریا را در سراسر منطقه آفریقا از جمله شمال شرقی کنیا افزایش داد

این رویداد زمانی اتفاق می افتد که آب های اقیانوس آرام به طور غیرعادی گرم می شوند و الگوهای جوی در اطراف جهان را به هم می زند. 

 
محققان می گویند بخش هایی از اقیانوس آرام احتمالا 2 درجه گرمتر از معمول است.سازمان هواشناسی جهانی می گوید رویداد امسال درحال شدیدتر شدن است و تا پایان سال به اوج می رسد. 
 
قوی ترین ال نینیوی ثبت شده در سال 98-1997 بود، اما در سال های 73-1972 و 10 سال بعد در 83-1982 هم ال نینیوهایی خیلی شدیدتر از معمول رخ داد. 
 
دانشمندان می گویند که رویداد کنونی باعث افزایش دمای اقیانوس آرام به اندازه ای شده که از اواخر دهه 1990 تاکنون دیده نشده است. 
 
این سازمان در بیانیه ای گفت: مدل ها و نظرات کارشناسی حاکیست که دمای سطح آب در بخش شرق مرکزی نواحی استوایی اقیانوس آرام احتمالا 2 درجه سانتیگراد از میانگین آن فراتر خواهد رفت، که به طور بالقوه این ال نینیو را در میان چهار رویداد قوی از سال 1950 به این سو قرار می دهد. 
 
دبلیو ام او می گوید که الگوهای هوای ابری و بارندگی در نزدیکی خط روزگردان زمین (آی دی ال - که 12 ساعت زمانی از گرینویچ فاصله دارد) از فصل دوم سال شروع شد و این الگو به خوبی حفظ شده است. 
 
این الگوها برای نمایان شدن آثار جهانی ال نینیو که احتمالا در شش تا هشت ماه آینده خودنمایی خواهد کرد ضروری است. 
 
مکس دیلی از سازمان هواشناسی جهانی گفت: در مقایسه با آخرین رویداد بزرگ ال نینیو در سال 1998-1997، اطلاعات خیلی بیشتری موجود است. ما مدل های بهتر و آمادگی خیلی بیشتری داریم. 
این یک مورد آزمایشی برای سیستم های اخطار زودهنگام و سیستم های اطلاعات آب و هوایی اعضای دبلیو ام او است و ما امیدواریم بتوانیم به بعضی از کشورهای دستخوش ال نینیو کمک کنیم. 
 
این پدیده می تواند الگوهای ثابت آب و هوایی در بخش های مختلف جهان را به هم بزند، مثلا موجب خشکسالی شدید در بخش هایی از آسیا شود درحالی که گاه در بخش هایی از آمریکای شمالی سیل های سنگین جاری می کند؛ یا می تواند باعث افزایش سیل در شاخ آفریقا شود و همزمان جنوب آفریقا را خشک تر کند. 
 
این رویدادها احتمالا موجب کاهش توفان ها در اقیانوس اطلس و خلیج مکزیک می شود و هوای توفانی در شرق اقیانوس آرام را تشدید می کند. 
 
یکی از نشانه های ال نینیوی امسال تاثیر آن بر توفان های استوایی جنوب آسیا است که نسبت به سال های قبل کاهش یافته است. 
 
از طرف دیگر اقیانوس آرام شاهد افزایش توفان های استوایی است و سه توفان قوی در اطراف جزایر هاوایی در گردش هستند. 
 
محققان می گویند که پیش بینی ابعاد این پدیده به خصوص در نیمکره شمالی دشوار است، زیرا همزمان یک پدیده گرمازای قطبی در جت استریم در اطلس دیده می شود. 
 
دیود کارلسون مدیر برنامه تحقیقات آب و هوای جهانی، گفت: واقعیت این است که نمی دانیم چه اتفاقی خواهد افتاد. آیا این دو پدیده همدیگر را تقویت خواهند کرد؟ آیا همدیگر را خنثی خواهند کرد؟ آیا یکی پس از دیگری وارد عمل خواهند شد؟ آیا منطقه ای خواهند بود؟ واقعا نمی دانیم.
 

تابستان امسال در ایران به‌لحاظ وقوع پدیده‌های اقلیمی فصل منحصربه‌فردی بود. در این فصل هم توفان‌ها و بارش‌های سیل‌آسای عجیب در برخی استان‌ها رخ داد و هم یکی از گرم‌ترین روزهای تاریخ زمین در بندر ماهشهر به ثبت رسید.

دکتر حسن لشکری، دانشیار دانشکده علوم زمین و استاد اقلیم‌شناسی دانشگاه شهیدبهشتی، در همین رابطه در گفت‌وگویی با «شرق» می‌گوید: «اینها نشانه‌های تغییر اقلیم است و در آینده باز هم باید منتظر پدیده‌های عجیبی مانند این رویدادها باشیم».

آن‌گونه که این استاد دانشگاه می‌افزاید: «در یک سال گذشته کلا پدیده‌هایی که رخ داد، چه در زمستان و چه در تابستان، پدیده‌های عجیبی بودند، به‌عنوان مثال تابستان امسال در قسمت‌هایی از کشور که اصلا تصور نمی‌شد بارندگی داشته باشند، بارندگی رخ داد. اینکه در این فصل از سال در نقاطی مانند استان‌های کردستان، همدان، تهران و...، بارندگی آن هم در حد وقوع سیل رخ بدهد، اینها نشانه‌های تغییر اقلیم هستند که در حال رخ‌دادن است».در آخرین رویدادهای از همین دست، تهران شب ها و روزهای دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه را همراه با توفان و گاهی بارش پراکنده باران پشت سر گذاشت. براساس گزارش‌های سازمان هواشناسی دوشنبه، ورود سامانه بارشی به کشور به‌همراه جریانات پرفشار شمالی، دمای استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز ازجمله تهران را تحت‌تأثیر قرار داد. بررسی دمای اندازه‌گیری‌شده در تهران در دوشنبه‌شب حاکی از کاهش قابل‌توجه دما (٨ درجه سانتی‌گراد) در مدت یک ساعت بود که این کاهش دما وزش باد شدید، وقوع گرد و خاک و کاهش دید افقی را به‌دنبال داشت.

از طرفی دیگر براساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوا، به‌دلیل خشکی هوا و نبود پوشش گیاهی مناسب در غرب استان تهران، وزش باد شدید غربی منجر به انتقال حجم عظیمی از ریزگردها به سمت پایتخت شد و همین موضوع شرایط بسیار ناسالمی را از نظر شاخص کیفیت هوا به وجود آورد.

پیش از این و در ٢٩ تیرماه هم، سیلی در استان‌های تهران و البرز رخ داد که براساس آمار و ارقام رسمی اعلام‌شده دست‌کم ١٦ نفر را به کام مرگ کشاند. این سیل به قدری سهمگین بود که به چندین روستا و ده‌ها خانه آسیب زد و حدود ۵۰ خودرو را نیز با خود برد. در همان روز در استان کردستان و شهرهای سقز، بانه، دیواندره و زرینه باران بسیار شدیدی بارید که منجر به وقوع سیل و ایجاد خسارت‌هایی در این مناطق شد. در شهر سقز در مدت بارندگی، ٣٠ میلی‌متر بارش باران به ثبت رسید که ثبت چنین عددی برای تیر ماه در این منطقه از کشور، کاملا بی‌سابقه است. علاوه‌بر این به‌گفته مسئولان هواشناسی کردستان در ایستگاه روستای کسنزان سقز در مدت کوتاهی ،٦٤ میلی‌متر بارندگی ثبت شد.

مورد عجیب دیگر این سال، خبری بود که برای بار اول به‌نقل از روزنامه واشنگتن پست منتشر شد، خبری به این شرح: «شهر بندری ماهشهر در استان خوزستان ایران هشتم مرداد ماه یکی از گرم‌ترین روزهای تاریخ زمین را تجربه کرد. دمای هوا در این شهر به ١٥٤ درجه فارنهایت برابر با ٦٧,٥ درجه سلسیوس رسید که در تاریخ سیاره زمین کم‌سابقه بوده است. این افزایش دما رطوبت هوا را، به دلیل هم‌جواری این شهر با خلیج فارس و در پی وزش باد از دریا به ساحل، به‌شدت افزایش داد که رطوبت نیز در این شهر به یکی از بالاترین سطوح خود در زمین رسید».

در رابطه با وقوع غیرمنتظره این پدیده‌ها در این فصل از سال، با دکتر حسن لشکری دانشیار دانشکده علوم زمین و استاد اقلیم‌شناسی دانشگاه شهیدبهشتی، که در زمینه اقلیم‌شناسی و تغییرات آب و هوایی مقالات، کتاب‌ها و پژوهش‌های زیادی انجام داده است، گفت‌وگو کرده‌ایم، او در این رابطه به روزنامه «شرق» گفت: «اینکه در تابستان و فصل گرم در بخشی از کشور مثل نوار شمالی، از آذربایجان‌ها و خطه شمال تا شمال خراسان، گاهی بارندگی رخ بدهد، چیز عجیبی نیست و پیش از این هم چنین پدیده‌ای رخ داده است، همچنین بارش باران‌های تابستانه در بخش‌هایی از جنوب شرقی کشور مثل سیستان‌‌بلوچستان و بخش‌هایی از کرمان هم گاهی ثبت شده و چنین چیزی از لحاظ اقلیمی پذیرفته شده و سابقه داشته است. اما اینکه در بخش‌هایی مثل تهران، کردستان، همدان و... بارندگی در تابستان آن هم در حد وقوع سیل رخ بدهد، اینها عجیب هستند، همین موارد نشان‌دهنده تغییرات اقلیمی است».

لشکری همچنین افزود: «در تغییر اقلیم ممکن است مناطق خشک، مرطوب یا مناطق مرطوب، خشک شوند؛ اما در پاسخ به این سؤال که چرا این پدیده‌ها اتفاق می‌افتد، باید گفت به خاطر اینکه پدیده‌ای داریم به اسم گردش عمومی جو، همین پدیده روی زمین باعث شده است در بعضی جاها کمربندهای خشک زمین شکل بگیرند، مثل شمال آفریقا و شبه‌جزیره عربستان و حتی روی برخی اقیانوس‌ها، بعضی جاها نیز به نقاط بسیار مرطوب تبدیل شوند، ولی وقتی اقلیم به دلایلی مانند افزایش گازهای گلخانه‌ای یا دیگر دستکاری‌های طبیعت دستخوش تغییر می‌شود و به سمت گرم‌شدن می‌رود، مثلا گازهای گلخانه‌ای به‌صورت مشخص باعث می‌شود بیلان طبیعی انرژی سیاره زمین به هم بخورد، در توضیح این نکته باید گفت به‌طور طبیعی خورشید روزانه مقداری انرژی به زمین می‌فرستد که به همان اندازه هم باید زمین انرژی پس بدهد، تا این بیلان به‌طور طبیعی صفر شود، اما گازهای گلخانه‌ای مقداری از انرژی گرمایی خورشید را جذب می‌کنند و اجازه نمی‌دهند پس داده شود و برگردد؛ همین هم باعث می‌شود سیاره زمین گرم شود و وقتی سیاره زمین گرم می‌شود، گردش طبیعی جو نیز به هم می‌خورد و باعث وقوع پدیده‌های عجیبی می‌شود که چند نمونه‌اش را ما تابستان امسال تجربه کردیم. درواقع این توفان‌ها نتیجه به‌هم‌خوردن گردش عمومی جو است».

دکتر لشکری در پاسخ به این سؤال که آیا باید در آینده باز هم منتظر وقوع چنین پدیده‌هایی باشیم، می‌گوید: «بله، باز هم باید منتظر پدیده‌های غیرمترقبه اقلیمی از این دست باشیم و می‌توان پیش‌بینی کرد در سال‌های آینده تواتر رخ‌دادنشان بیشتر هم می‌شود».

سازمان هواشناسی کشور در حالی از گرمتر بودن سه درجه‌ای دما در خرداد ماه امسال نسبت به حالت طبیعی خبر داد که در همین ماه بیشتر استان‌های کشور در مقایسه با مدت ۳۰ سال گذشته بارش کمتری دریافت کرده‌اند و میزان بارش دریافتی کل کشور نیز ۶۵ درصد کمتر از بلند مدت است.
 
به گزارش آنا، مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران این سازمان در گزارشی اعلام کرد: مناطق شمال، شمال غرب، جنوب شرق و بخش کوچکی از جنوب کشور در خرداد ماه سال جاری بیشترین مجموع بارندگی را داشته‌اند و درحالی‌که بیشتر مناطق کشور بارندگی کمتر از 2 میلی‌متر را دریافت کرده‌اند. بیش‌ترین میزان بارندگی در این بازه زمانی، در ایستگاه « قلعه جوق» در استان آذربایجان شرقی به میزان 50 میلی‌متر به ثبت رسیده است.
 
مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی تصریح کرد: در خرداد ماه سال جاری کل کشور به میزان 1.2 میلی‌متر بارش دریافت کرده است، درحالی‌ که میانگین بلندمدت و بارش دریافتی سال گذشته در مدت مشابه به ترتیب مقدار 6 و 4.7 میلی‌متر است و به عبارتی تنها 9.34 درصد از بارش بلندمدت این دوره دریافت شده است.
 
همچنین در خرداد 1394 استان آذربایجان غربی با 1.12 میلی‌متر بیشترین بارش استانی را داشته و ایلام و بوشهر بدون بارش بوده‌اند. با وجود کاهش بارش نسبت به سال گذشته برخی استان‌ها از جمله هرمزگان، سیستان و بلوچستان، کردستان و فارس بیش از سال گذشته بارش دریافت کرده‌اند و در خرداد امسال بیشتر استان‌های کشور در مقایسه با بلندمدت بارش کمتری دریافت کرده و میزان بارش دریافتی کل کشور نیز 65 درصد کمتر از بلندمدت است.
 
بارش دریافتی کمتر، دما بیشتر
 
مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی اعلام کرد: میزان بارش دریافتی خرداد ماه سال جاری در بیشتر حوضه‌های آبریز کل کشور کمتر از میزان بارش دریافتی در مدت مشابه بلندمدت است؛ درحالی‌که دو حوضه آبریز مند و بلوچستان جنوبی در جنوب و جنوب شرقی کشور میزان بارش بیشتری نسبت به مشابه بلندمدت دریافت کرده‌‌اند.
 
اختلاف میانگین دمای متوسط روزانه در خرداد ماه سال جاری نشان دهنده آن است که بیشتر مناطق کشور بین 0/6 تا حدود 3 درجه سلسیوس گرمتر از حالت طبیعی بوده است. نکته قابل توجه این است که افزایش دما در نیمه شمالی بیش از نیمه جنوبی کشور دیده می‌شود.
 
بیشتر مناطق کشور دچار خشکسالی از خفیف تا شدید
 
مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران گزارش داد: براساس شاخص SPEI بیشتر مناطق کشور در خرداد 94 دچار خشکسالی خفیف تا شدید بوده‌اند درحالی‌که بخش‌های محدودی از استان‌های اصفهان، کرمان، فارس، بوشهر، خوزستان و سیستان و بلوچستان دارای ترسالی بوده و بقیه مناطق در وضعیت طبیعی بوده‌اند.
 
همچنین در بازه زمانی 9 ماهه، یعنی از اول مهر 1393 تا پایان خرداد 1394 براساس شاخص SPEI نیمه شمالی و جنوب غرب کشور دچار خشکسالی خفیف تا شدید بوده‌اند درحالی که بخش‌های محدودی از استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گیلان، مازندران، بوشهر، سیستان و بلوچستان، کرمان در وضعیت ترسالی و بقیه مناطق طبیعی بوده‌اند.
 
بر اساس پهنه‌بندی خشکسالی 7 ساله حوضه‌های آبریز غرب و جنوب غرب کشور شامل مرزی غرب، کرخه، کارون بزرگ، جراحی و زهره، حله، مند، بختگان بهارلو و همچنین حوضه‌های آبریز مرکز و شرق کشور شامل دریاچه نمک، کویر مرکزی، نمک‌زار خواف و شمال کویر لوت با درجاتی از خشکسالی خفیف تا متوسط و حتی در پاره‌ای از مناطق شدید مواجه بوده‌اند.
 
بر اساس این گزارش در همین نقشه حوضه‌های شمال غرب، شمال و شمال شرق شامل ارس، تالش، سفیدرود و هراز، قره سو و گرگان و اترک درجاتی از ترسالی را نشان می‌دهند. مابقی مناطق کشور در محدوده طبیعی هستند.

 

 

اين مقاله نقش بلاكينگ در اروپا بر ساختار و ويژگي هاي چرخندهاي مديترانه اي بررسي مي شود. براي اين منظور، با بررسي نقشه هاي همديدي فشار سطح زمين و ارتفاع ژئوپتانسيلي سطوح مياني جو در سال هاي اخير، يك چرخند مديترانه اي در حضور بلاكينگ كه در زمستان به وقوع پيوسته است، انتخاب گرديد. براي مطالعه اثر بلاكينگ بر ويژگي هاي اين چرخند، مدل ميان مقياس MM5 در دو حالت اجرا شد. 1) داده هاي GFS به عنوان ورودي مدل بكار گرفته شد و 2) با ايجاد تغييرات در ارتفاع ژئوپتانسيلي، دما و باد سطحي داده هايGFS ، در محل پشتۀ بلاكينگ، چرخند همراه بلاكينگ از نظر ساختاري به يك چرخند بدون بلاكينگ تبديل شد. پارامترهاي فيزيكي، ديناميكي و ترموديناميكي حاصل از اجراي مدل در دو حالت بررسي و مقايسه شد. نتايج نشان داد كه بلاكينگ باعث تغيير مسير چرخند به سمت عرض هاي پايين تر، ايجاد ناهنجاري منفي (مثبت) در مؤلفۀ مداري (نصف النهاري) باد، تقويت حركات قائم و تاوايي نسبي و پتانسيلي، افزايش مقدار رطوبت و بارش و به طور كلي ايجاد چرخندهاي قوي تر مي شود.


http://www.nigs.ir/Fa/publish/Doc/14/8914234.pdf

در این مقاله الگوهای جو تراز 500 هکتوپاسکال در هنگام ریزش بارش‌های فراگیر و غیر‌فراگیر، با استفاده از تحلیل مؤلفه‌های اصلی در ایران شناسایی شده است. داده‌های بارش روزانة مورد نیاز در 212 ایستگاه همدید از دورة 1359-1387 از سازمان هواشناسی کشور تهیه شد. با انجام میانیابی بر روی داده‌ها با ابعاد 7/18×7/18 کیلومتر، 4713 یاخته به‌دست آمد که بر‌اساس آن‌ها، درصد پهنة بارش در دورة مورد نظر به‌صورت روزانه برای کل کشور محاسبه شد. بارش‌های فراگیر بارش‌هایی تعریف شد که حداقل 50 درصد ایران در این روز بارش دریافت کرده باشد. براساس این، 996 روز بارش فراگیر و 9442 روز بارش غیر‌فراگیر به‌دست آمد. پس از مشخص کردن روز‌های با بارش‌های فراگیر و غیر‌فراگیر، داده‌های ارتفاع ژئوپتانسیل تراز 500 هکتوپاسکال روزهای مورد نظر از سری داده‌های واکاوی‌شده NCEP/NCAR به‌صورت میانگین روزانه برداشت شد. با تحلیلِ مؤلفه‌مبنا به‌طور جداگانه بر روی هر‌یک از سری داده‌ها، حجم آن‌ها کاهش داده شد و با تحلیل خوشه‌ای بر روی مؤلفه‌های به‌دست‌آمده، مهم‌ترین الگوهای جوی آن‌ها شناسایی شد. نتایج پژوهش نشان می‌دهد با افزایش تاوایی پتانسیل بر روی فرود شرق مدیترانه در جهت طولی امتداد پیدا می‌کند و زمانی‌که محور فرود بر روی نصف‌النهار 5/47 درجه طول شرقی واقع شود، بیش از 50 درصد ایران با ریزش بارش فراگیر مواجه خواهد شد.  همچنین، زمانی‌که فرود تراز 500 هکتوپاسکال روی شرق مدیترانه چندان عمیق نباشد و محور فرود دور‌تر از نصف‌النهار 5/47 درجه طول شرقی واقع شود، بارش‌های با مساحت کمتری در کشور رخ خواهد داد.

تبلیغات

شبکه های اجتماعی

http://rozup.ir/view/810299/9230559772.gif

http://s6.uplod.ir/i/00778/43e800wl6r7x.png

http://s6.uplod.ir/i/00709/29rl02y97jvi.png

پیش بینی

http://www.jetplan.com/weather/data/maps/mesatir00.gif
نقشه پوشش ابر و رعد(صورتی) در خاورمیانه
http://8pic.ir/images/abq0y3fo32rpnmdakci9.png
نقشه تراکم ابرها در دریای خزر

http://rozup.ir/view/217897/2081983335.png

وضعیت  فعلی قرار گیری جبهه های هوا

http://rozup.ir/view/554996/4232322568.png

پیش بینی فصلی

http://www.irimo.ir/far/parameters/weather/themes/saman/images/far/bulletin/khabarpishfasli.jpg

خبرنامه پیش بینی فصلی- شهریور1396

تبلیغات

آرشیو

درباره ما

هواشناسی کاسپین
به نام خدا در این مکان به بررسی اخرین وضعیت آب هوایی رشت و شهرهای سواحل کاسپین ودیگر رخدادهای هواشناختی میپردازیم.امید بر آن است با مشارکت شما عزیزان و استفاده از دیدگاهای زیبایتان پیش بینی هایمان را دیقیق تر کنیم.

ارتباط با مدیر

ارتباط با مدير

نظرسنجی

بنطر شما پاییز 96 و زمستان 96 چگونه خواهد شد؟

1-پیش بینی کدوم سایت در مورد بارش برف دقیق تر است؟؟
2-بهترین سایت هواشناسی شمال کشور از دید شما از لحاظ عملکرد در یکی دو سال اخیر کدام است؟؟
3-تا چه اندازه از عملکرد هواشناسی کاسپین از بدو تاسیس تا اکنون رضایت دارید؟